خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

مسجد سوخته تکیه رشت

   

  سلسله خاطرات- 26

      سابقه مسجد سوخته تکیه به قبل از سال 1350ش. و آن زمانی که هنوز خیابان شهید مطهری (خیابان سپهبد خاتمی سابق) ساخته نشده بود، می رسد. گذر سوخته تکیه، از بقعه خواهر امام شروع و به کلانتری یک و راسته ساعت سازان و راسته مسگران و سرانجام میدان کوچک ختم می شود. این مسجد نامش را از تکیه مجاور خود، که موقعیت دقیق آن را امروز باید در وسط خیابان شهید مطهری جستجو کرد، گرفته است.

       مسجد سوخته تکیه تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از مساجد معمولی شهر رشت بود که به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید موسی حجتی میر محله (1302- 1388ش.) اقامه جماعت می شد. با شروع انقلاب در سال 1357ش. و استقبال جوانان حزب اللهی، این مسجد به یکباره متحول و مملو از جمعیت گردید و نامش نیز به «مسجد حجتیه» تغییر یافت. اوج تحولات مسجد سوخته تکیه را باید در شروع درگیری های شهری مخالفین با حکومت اسلامی و سرانجام جنگ تحمیلی دانست. از سال 1358ش. این مسجد از پایگاه های نظامی بسیج رشت شمرده می شد و جوانان زیادی در راه دفاع از میهن اسلامی تقدیم نمود. مسجد سوخته، با منصوب شدن سید موسی حجتی به امام جمعه موقت رشت در سال 1361ش. از جایگاه ویژه ای نسبت به سایر مساجد شهر برخوردار شد.

        این مسجد از آنجایی که آقای حجتی به مدت بیش از ۴۰ سال در آن مشغول اقامه نماز جماعت و فعالیت های تبلیغی بودند به مسجد «حجتیه» و از آنجایی که در طول نهضت مقدس اسلامی پایگاه و محل تظاهرات و اجتماعات مردم انقلابی شهرستان رشت به شمار می آمد به مسجد انقلاب معروف گردیده است. سیدموسی حجتی روحیه انقلابی داشت، مسجدش محل اجتماع انقلابیون و مبارزان بود. وی با دعوت از سخنرانان انقلابی از همین مسجد تظاهرات خود را بر علیه رژیم طاغوت آغاز می کردند و به سایر نقاط شهر می رفتند. در حقیقت مسجد حجتی نقطه شروع تظاهرات مردمی بر علیه طاغوت بود.

        از کسبه روبروی این مسجد، می توان به مغازه طباخی که شوهر خاله مرحومم «ابراهیم عفتی» یک عمر و سپس بعدها مرحوم «نوروز خوشبین» یکی از منسوبین در آنجا مشغول به کار بودند؛ و مغازه خواروبار فروشی مرحوم آتاجی (آقای تاج؟) که محبت های زیادی در حقم می کرد؛ و مغازه خشکشوئی مجاور آن و سرانجام نانوایی سنگکی جنب مسجد اشاره کرد.


  این مطلب تا کنون 23 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : مسجد ,حجتی ,اسلامی ,تکیه ,سوخته ,مغازه ,مسجد سوخته ,سوخته تکیه ,موسی حجتی ,خیابان شهید ,شهید مطهری ,
  مسجد سوخته تکیه رشت

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر